Topuklularla Antreman

Topuklularla Antreman

Sanırım bazı hanımların yüksek topuklu ayakkabılarla işe gitmek gibi bir zorunluluğu var. (Nasıl bir patron insanı buna zorlar?!) Bazı hanımlar ise kendilerini topuklu ayakkabılar olmadan kısa hissediyor. Açıkçası ben bu durumu anlamıyorum. Hepimiz uzun boylu olmak zorunda mıyız? 1.60 ya da 1.80 boyunda olmanızın hiçbir önemi yok. Önemli olan formda olup olmadığınız. Film yıldızlarının hepsi kısa boylu ama hiç kimse onları uzun boylu olup olmadığına bakmıyor, öyle değil mi?

Yüksek topuklu ayakkabı giydiğim zaman ayaklarım birkaç saat sonra acımaya başlıyor. Ayakkabılar son derece konforlu görünmesine rağmen bütün ağırlık merkezi ayağın ön tarafına ve ayak parmaklarına kayıyor ve bu da bir süre sonra insana acı vermeye başlıyor.

Annem stiletto giymenin “Spider Vein” (örümcek damar) adı verilen varis benzeri kılcal damar toplanmasına neden olacağını söylerdi. Gerçekten de yüksek topuklu ayakkabı giymek, vücudun alt kısmındaki uzuvlara kan gitmesine engel olarak dolaşımı engelleyebilir.

Elbette arada bir topuklu ayakkabı giymenin hiçbir sakıncası yok ancak sürekli olarak topuklu ayakkabı giyen hanımlar bir süre sonra normal ayakkabılarla bile yürürken acı çeker hale gelebiliyor.

Eğer stilletto düşkünüyseniz kendinizi bel ağrılarına da hazırlamanız gerekiyor. Bu bel ağrıları, omurganızın normalin dışında bir şekilde hareket etmeye zorlanmasından kaynaklanıyor. Uzun lafın kısası: Bence bacaklarınızı ince göstermek için topuklu ayakkabı giymek yerine antrenman yapmaya başlayın.

Ancak bir televizyon sunucusu gibi işiniz yüzünden sürekli olarak topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa, kan dolaşımınızı düzenleyecek ve bacakta pıhtı oluşma riskini ortadan kaldıracak bu hareketleri yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu hareketleri topuklu ayakkabılarınız hala ayağınızdayken de güvenle yapabilirsiniz.

Tersi belirtilmediyse bu hareketleri 12 tekrar ve 3 set olacak şekilde yapın. Elbette bu hareketleri spor ayakkabıyla da yapabilirsiniz...

Squat Girl

Doris Hofer