Teknoloji ve Smoothie

Bu da ne şimdi?

Smoothie ne demek ve teknoloji ile ne alakası var.

Direkt olarak hiç bir alakası yok aslında. Önce Smoothie ne onunla başlayalım.

Taze meyve ve meyve suyundan yada yeşil yapraklı sebzelerden (ıspanak, lahana vb.) yapılan sıvı bir karışım. İçine biraz da buz ekleyerek tüketilen çok besleyici bir yaz içeceği. Hatta profesyonel sporcuların proteğin tozu ekleyerek tükettikleri popüler bir içecek. Bir de diyet diyet diye ömrünü tüketen biz kadınlara sağlıklı ve güzel bir ara öğün. Peki olayı anladık da bunun konumuzla ne alakası var? Şöyle ki, yeni nesil yani Y ve Z kuşağı youtube dan bu ve benzeri konuları içeren kanalları takip etmeyi çok seviyor. Madem ki seviyorlar o zaman sadece seyretmekle kalmayıp izlediklerini hayata geçirsinler. 
Bugün büyük kankam, yani teknik danışmanım( ki biz ona kısaca Begüm diyoruz) anne sana bir video izleteyim diyerek yanıma geldi. E hadi aç dedim ben de. Youtube da Smoothie nasıl yapılır videosunu izledik beraberce. Sonra o odasına gitti kendi teknolojik hayatına gömüldü. Ben de durur muyum hemen karşı atağa geçtim, iki gün önce bana aldırdığı ıspanakları yıkadıktan sonra seslendim ona. "Bu ıspanaklar ölmek üzere şu an onları yoğun bakıma aldım bi ilgilen istersen". Çağrım anında cevap buldu, acilen mutfağa gelip youtube daki videoyu bir kez daha açtı, gerekli malzemeleri ve teknolojik mutfak araçlarını masanın üzerine dizdi. Ispanak kulağanıza çok hoş gelmedi biliyorum ama inanın ikimize çok güzel bir karışım hazırladı. Beni tanıyanlar bilir çok geniş gönüllü bir yeme sistemim vardır. Kısacası yemek seçmem ama siz sebze bana ters diyorsanız meyveleri kullanın. 
Neyse uzun lafın kısası madem ki çocuklarımız artık görsel yöntemlerle ögreniyorlar, tarif defteri yazmak yerine youtube videosu izleyerek tecrübe biriktiriyorlar o zaman bizlerin de bu tecrübelerin tadına bakmak hakkımız ama değil mi? 
Hadi biraz da çocuklarımıza kolay gelsin bizlere afiyet olsun. Doğru kanalları takip ettikleri sürece youtube o kadar da kötü bir yer olmayabilir.

Serpil Örnek ( Bilgisayar öğretmeni -Teknolojiyle dost olmaya çalışan bir anne)