Kariyer Bilinci İçin Bilinçaltı Ayarlamaları

Kariyer Bilinci İçin Bilinçaltı Ayarlamaları

Kariyer Bilinci İçin Bilinçaltı Ayarlamaları…

Günümüzde bazıları için iş ve kariyer konuları hayatın merkezine oturmuş iken, bazıları için ise sadece bir işe sahip olmak ve geçimini sağlamak bile en temel gereklilik haline gelmiş durumda… İşsizlik oranı, piyasa ekonomisi, kemer sıkma politikaları ve iş hayatının sayısız parametresi içinde bazıları bulunduğu yeri korumak için çabalarken, bazıları da yeni iş olanaklarını, hatta işinden başlayarak yeni bir hayatın planlarını irdelemekte…  Bütün bu kaos içinde artık şirketlerin karlılığına olan büyük etkisi çok net bilinen “çalışan memnuniyeti” daha da önemli bir konu haline gelmekte.

İK üzerine uzmanlaşmış bir web platformunun 2014’te yaptığı anketin sonucuna göre ülkemizdeki çalışan kesimin %84’ü işinden memnun değil ve %72’si işini değiştirmek istiyor. Çok basit olarak günün 1/3’ünü işte geçirdiğimizi düşünürsek ki bu çoğu zaman daha fazla oluyor; çalışan kesimin %84’ü hayatının neredeyse üçte birini istemediği bir yerde, istemediği şeyleri yaparak geçiriyor demektir. Dünya çapında yapılan bir başka araştırmada ise “Dünyanın En Çok Mutlu Eden 10 Mesleği” şu şekilde sıralanmış:

1-      Mühendislik

2-      Kuaförlük

3-      Öğretmenlik

4-      Hemşirelik

5-      Pazarlama / Halkla İlişkiler

6-      Hekimlik

7-      Bahçıvanlık

8-      Bilim İnsanı

9-      Sıhhi Tesisatçılık

10-   Kişisel Asistanlık

Bu listede aslında hiç de sürpriz olmayan meslekler var gördüğünüz gibi… Öğretmenlik, hekimlik, hemşirelik, bilim adamlığı gibi meslekler insanlığa hizmet eden ve ulvi bir yanı olduğu herkes tarafından kabul edilen meslekler. Pazarlama ve halkla ilişkiler son yirmi yılda teknolojinin de gelişmesiyle çok değişse de hala en gözde mesleklerden. Dünyayı ve insanları güzelleştirmek adına kuaförlük ve doğanın içinde çalışma şansı tanıyan bahçıvanlık da hiç sürpriz olmasa gerek. Ama ilk onda yer alan kişisel asistanlık, sıhhi tesisatçılık ve özellikle liste başı olan mühendislik ilk etapta biraz sürpriz gibi görünebilir. Aslında insanları en çok mutlu eden meslekler listesindeki bu mesleklerin ortak bir özelliği var. O da bu mesleklerin bir sorunu çözmek için çalışmak ve işte geçen zamanını çözüm üretmeye ayırmakla ilgili. Yani buradan insanlar işlerinde çözüm ürettiği sürece, çözüme yönelik bir çalışmanın içinde olduğu sürece yaptıkları işten tatmin oluyorlar sonucuna varabiliriz. Bu noktada yaptığımız iş her ne olursa olsun çözüm odaklı olmalı ve bir şeyleri çözmeye yönelik yollar üretmenin mesleki tatmine deneyimlememiz gerekir sonucuna varabiliriz.

Aslında kariyer bilinci ile ilgili sorunlar da tam bu noktada baş gösteriyor. İnsanoğlu doğası gereği öncelikle sorunu çözmek yerine sorunu tanımlamaya programlı. Ama bu tanımlama farkında olmadan bir adım öteye, yani sıkıntı, yakınma, memnun olmama, suçlama ve kendini aklamaya girdiği zaman konular çözüm odaklı olmaktan çıkıp, giderek büyüyen sorun dağları haline geliyor. Bu durum kişiyi hem işinde mutsuz ediyor hem de kariyerinin önünde büyük bir engel olarak durmaya başlıyor. Hele bir de gözünüz başka bir meslekteyse ya da çocukluğunuzdan beri hayalini kurduğunuz işi yapamıyor iseniz kendi önünüzü tıkamanız kaçınılmaz bir hal alıyor.

Bilinçaltımız hayatın her alanında olduğu gibi iş ve kariyer konularında da bize engel teşkil edebilecek blokajları barındırabiliyor. “-Benden önce birçok arkadaşım var, yükselmem için onlardan bana sıra gelmez”, “-Müdürüm beni sevmiyor, yükselmeme onay vermez”, “-Eğer terfi alırsam arkadaşlarımın şimşeklerini üzerime çekerim”, “-Eğer yükselirsem sorumluluklarım artar”, “-Ben yönetici olmak için uygun kriterlere sahip değilim” gibi birçok kaygı ve blokaj bizim kariyer yolunda önümüzü tıkayan en büyük etkenler olarak karşımıza çıkıyor. Bazen ta çocukluktan gelen kaygılar bile sadece para kazanmak için orada olduğumuz ve ilerlemenin bize bir şey katmayacağı yönünde bilinçaltı blokajları oluşturabiliyor.

Yaptığımız işi severek yapmak, işimizden kendimize ait daha yüksek bir verim almak, kariyer basamaklarını tırmanmak, mevcut işimizi daha tatmin edici hale getirmek, bize engel teşkil eden her türlü zorluğu ortadan kaldırmak bilinçaltı blokajlarımızın farkına varıp, onları en uygun ve bize hizmet eden halleriyle değiştirmekle mümkün! Kendimizi mesleki anlamda nasıl algıladığımızın farkındalığı, hem kariyer basamaklarını güvenli adımlarla çıkabilmenin hem de daha huzurlu ve kazançlı bir iş yaşamının kilit noktasıdır.

 

Aydoğan Gözaydın  / Enerji Terapisti

ThetaHealing® Uygulayıcısı