Ağırlık çalışması ne kadar önemli?

AĞIRLIK ÇALIŞMASI NE KADAR ÖNEMLİ?

Tüm vücudunuzu çalıştıran ağırlık çalışmaları, kazanmanız gereken alışkanlıklardan biri... her ne kadar yoga, pilates ya da kendi vücudunuzla yapacağınız antrenmanlar iş görse de hiçbir şey makine ya da serbest ağırlıklarla yapılan direnç egzersizlerinin yerini tutmuyor. Keyif, için yapılan yürüyüşler, sürekli hareketli ve aktif olmak çok çok önemli ama antrenman programınızın "core" kısmını ağırlık antrenmanları oluşturmalı. Peki neden?

1.Discharging:  Öncelikle tüm vücut ağırlık egzersizleri glikojen depolarını, yani kaslarınızdaki karbonhidrat depolarını tam olarak boşaltır. Bu de insülin hassasiyeti sağlar ve doğru antrenman ve beslenme ile insülin hormonunu bir kas depolama hormonuna çevirebilirsiniz. Bu antrenman sonrası tüketeceğiniz karbonhidratları vücut öncelikli olarak kaslarda depolamak için kullanır.

2. Partitioning: Yediklerinizin yağ olarak mı kas olarak mı depolanacağına hormonlar karar verir. Tüm vücut direnç egzersizleri growth hormone, testorteron (kadınlar için de geçerli) gibi anabolic hormonların salgılanmasına sebep olur ve daha çok kas tutmanızı sağlar. Daha çok kas tutmanız demek daha çok yağ yakmanız demektir. Kas kitleniz ne kadar yüksekse oturduğunuz yerden yaktığınız kalori de o kadar fazla olur.

3. EPOC effect: ‘Excess Post-exercise Oxygen Consumption’ yani vücudun oksijen borçlanarak antrenman sonrası da kalori yakmaya devam etmesi. Kısa dinlenme aralıklarıyla yapılan ağırlık antrenmanları sonrasında kalori yakmaya devam edersiniz. Eğer beslenmeniz de doğruysa uyurken bir yağ yakma makinesine dönüşürsünüz.

Aslında ağırlık antrenmanlarının bir sonraki antrenmana güçlü çıkma, kan şekerini stabil tutma, postür düzgünlüğü gibi birçok faydasından daha bahsedebilirim ancak buraya sığmaz. Şimdi özellikle kadınların aklına gelen soruları duyar gibi oluyorum: "ağırlık çalışırsam erkek gibi olmaz mıyım?, o dergilerdeki kaslı kadınlar gibi olmak istemiyorum" korkmayın o kadar da kolay değil:) beslenmenize dikkat edin, kaçamak yapacağınız dönemlerde de ağırlık çalışmalarını bırakmayın.

 

Beslenme Danışmanı

İlker Çağlayan